کسب و کارها چگونه از خدمات سامانه استفاده نمایند؟

لیست محتوا

مقدمه

سامانه سماوا، سامانه‌ای است برای احراز هویت و استعلام اشخاص. این سرویس  در اختیار کسب و کارها قرار می گیرد تا بخشی از شناخت کاربران که نیازمند ارتباط با بانکهای اطلاعاتی حاکمیتی است به واسطه آن انجام شود. در این فرآیند زمانی که نیاز به این شناسایی به وجود می‌آید، کاربر از طریق سامانه (سایت یا اپلیکیشن) کسب و کار، به صفحه سماوا هدایت (redirect) می‌شود. پس از شناسایی و استعلام موفق، کاربر از صفحه سماوا به سایت کسب و کار بازگردانده می شود و توکنی در اختیار کسب و کار قرار می گیرد که باید متناظر با کاربر آن را نگهداری کند. این توکن تا قبل از زمان انقضاء، معتبر است و نیازی نیست در مراجعات بعدی کاربر به کسب و کار این فرآیند تکرار شود. تشخیص اتمام اعتبار توکن، و نیاز به دریافت توکن جدید برای هر کاربر توسط کسب و کارها صورت می گیرد. هر زمان مراجع ذی ربط نیازمند بررسی بیشتر باشند، کسب و کارها این توکن را در اختیار ایشان قرار خواهند داد.

آنچه قبل از شروع باید بدانیم

در زمان ثبت نام

در فرآیند ثبت نام، اطلاعاتی رد و بدل می‌شود که در فرآیند اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. لذا لازم است قبل از ثبت نام این بخش را به دقت مطالعه فرمایید.

اطلاعاتی که از کسب و کارها در زمان ثبت نام دریافت می‌شود

 1. نام کسب و کار: اسم رسمی شرکت (به فارسی)
 2. تصویر logo به فرمت png یا jpg: این تصویر باید مربوط به برند شما باشد. دقت کنید لوگوی شرکت مد نظر نیست. ارتفاع این عکس حداکثر 64 پیکسل و حجم آن حداکثر 50K باشد. این تصویر در پس زمینه‌ای با رنگ سرمه‌ای تیره نشان داده خواهد شد. لذا جهت نمایش مناسب، لوگویی را ارسال کنید که ترکیب رنگ آن مطابقت بیش‌تری با این پس زمینه دارد.
 3. IP Valid:  در فرآیند احراز هویت دو سرویس وجود دارد که از نهادهای متکی (سرور کسب و کارها) فراخوانی می‌شوند که بر روی آدرس این دو سرویس محدودیت اعمال شده‌است و فقط بر روی یک IP معتبر و ثابت از سوی کسب و کار پاسخ داده خواهد شد. لذا لازم است این IP در زمان ثبت نام اعلام شود.
 4. اطلاعات سرویس شاهکار
  1. نام کاربری
  2. گذرواژه
  3. کد 
 5. اطلاعات pgsb سرویس شاهکار
  1. شناسه (client-id)
  2. رمز (client-secret)
  3. نام کاربری (pgsb-username)
  4. گذرواژه (pgsb-password)
  5. شناسه بسته (pid)
 6. آدرس‌‌های بازگشت (redirect_uri) : آدرسی در سامانه کسب و کار که در انتهای فرآیند احراز هویت، کاربر به آن هدایت می‌شود. دقت کنید در زمان ثبت نام کسب و کار می‌تواند بیش از یک مورد آدرس بازگشتی داشته باشد، اما در هر بار شروع فرآیند احراز هویت، فقط یکی از آدرس‌ها قابل ارسال می‌باشد (به صورت معمول هر کسب و کار یک آدرس بازگشت دارد). در محیط تستی سامانه سماوا نیازی نیست این آدرس بر بستر Https باشد ولی در محیط عملیاتی سماوا حتما باید آدرس بازگشت کسب و کار بر روی بستر Https قرار گرفته‌باشد.
 7. شماره موبایل : پس از ثبت اطلاعات کسب و کار در سامانه، پیامکی حاوی اطلاعات اتصال به سامانه که شامل client_id و client_secret می‌باشد به این شماره ارسال می‌شود. لازم به ذکر است که ارسال اطلاعات دو بار برای محیط‌های تستی و عملیاتی برای کسب و کار انجام می‌شود 

اطلاعاتی که به کسب و کارها پس از ثبت نام ارائه می‌شود

 1. شناسه کلاینت (client_id)
 2. رمز کلاینت (client_secret)

در زمان توسعه

 1. شما ابتدا در یک محیط آزمایشی اقدام به ارتباط با سامانه سماوا خواهید کرد و در صورت تأیید این ارتباط توسط راهبران، باید آدرس‌های سامانه اصلی را با آدرس‌های سامانه آزمایشی در فراخوانی سرویس‌ها جایگزین نمایید.
 2. سامانه بر پایه استاندارد OAuth2 توسعه یافته است. لذا آشنایی با این استاندارد، توسعه‌دهنده را در درک راه حل و نحوه استفاده یاری می‌رساند
 3. کسب و کارها می‌توانند در مراحل مختلف ارائه خدمت از سماوا استفاده کنند (برای مثال برخی کسب و کارها می‌توانند پس از ثبت‌ نام کاربر در سامانه خود او را به سماوا هدایت کنند و برخی دیگر در هنگام وقوع رخداد مهمی مثل درخواست یک خدمت)
 4. درخواست صدور توکن بر پایه شماره تلفن همراه کاربر، به سماوا ارسال می‌شود. لذا توکن صادرشده مختص شماره تلفن همراه اعلامی است و نگهداری و تخصیص به کاربر مورد نظر باید به خوبی و با اطمینان بالا توسط کسب و کار توسعه یابد.
 5. این مسأله بر عهده کسب و کار خواهد بود که اگر کاربری دارای توکن معتبر نیست، وی را به سامانه سماوا هدایت کند. توکن معتبر، توکنی است که مقدار دارد، و زمان انقضای آن به اتمام نرسیده است. به یاد داشته باشید، در انتهای فرآیند، زمانی که توکن صادر می‌شود، به همراه آن، زمان ایجاد و طول عمر توکن نیز ارائه می‌شود.
 6. مراقبت‌های امنیتی و ایمنی چه در نگهداری اطلاعات خصوصی (مانند شناسه و رمزی که ارائه می‌شود و یا کلید خصوصی) و چه در محیط توسعه نرم‌افزار، بسیار حائر اهمیت هستند.

راهنمای مراحل احراز هویت سماوا (فرآیند دریافت توکن)

برای اتصال به سامانه سماوا و دریافت توکن برای هر کاربر، فرآیندی شامل مراحل زیر طراحی شده‌است. دقت کنید طی یک مرحله کسب و کار شناسایی می‌شود و بعد از آن نوبت به شناسایی کاربر (مشتری یا خدمت گیرنده کسب و کار) می‌رسد:

 • مرحله اول (شناسایی کسب و کار): سرویس شناسایی کسب و کار را فراخوانی می‌کنید و در صورت تایید، یک URL دریافت خواهید کرد.
 • مرحله دوم (درخواست شناسایی کاربر): کاربر را به آدرسی که در مرحله قبل دریافت کردید هدایت (redirect) می‌کنید.
 • مرحله سوم (عملیات شناسایی کاربر): برگزاری مراسم شناسایی کاربر در سامانه سماوا.
 • مرحله چهارم (بازگرداندن کاربر به سامانه کسب و کار): هدایت کاربر به سامانه کسب و کار.
 • مرحله پنجم (درخواست توکن): درخواست توکن از سماوا.

مرحله اول، دوم و پنجم توسط کسب و کار باید توسعه یابد.

نکات زیر را پیش از این نیز عارض شده‌ایم، اما به دلیل اهمیتی که دارند یک بار دیگر متذکر می‌شویم:

 1. به خاطر داشته ‌باشید که توکن‌های دریافتی را باید ذخیره کنید و در صورت منقضی شدن، مجدد فرآیند توکن‌گیری برای کاربر را شروع کنید. البته ممکن‌ است شما در مسند طراحی کسب و کار، دریافت مجدد توکن برای کاربر در صورت انقضا را به زمانی که کاربر درخواست جدیدی داشت موکول کنید. و یا در صورتی که در ارائه خدمت، زمان اهمیت دارد بلافاصله با انقضای توکن، کاربر را نسبت به دریافت مجدد توکن، رهنمون شوید. به عنوان مثال طراح در خرید اینترنتی، این مسأله را به زمانی واگذار می‌کند که کاربر درخواست خرید دارد. اما در درخواست تاکسی اینترنتی، شاید طراح لازم بداند زمان فرآیند درخواست و ارائه آن را کوتاه کند، بنابراین در صورت اتمام زمان توکن بلافاصله فرآیند توکن‌گیری مجدد را آغاز می‌کند. نتیجتا مسأله مهم این است که کاربر بدون توکن معتبر و غیرمنقضی، خدمتی را از کسب و کار دریافت نکند.
 2. شما ابتدا باید در محیط آزمایشی اقدام به اتصال به سامانه سماوا کنید. پس از اتمام مراحل توسعه‌ و تأیید راهبر سماوا، به شما اعلام می‌شود که اجازه اتصال به سامانه اصلی را دارید. در این مرحله کافی است آدرس‌های سامانه آزمایشی سماوا را در فراخوانی‌های خود، به آدرس‌های اصلی تغییر ‌دهید.
 3. تنها می‌توانید از IP Valid که در زمان ثبت نام اعلام کرده‌اید، برای اتصال به سماوا استفاده ‌کنید.

مرحله اول: شناسایی کسب و کار

در ابتدا باید درخواستی با مشخصات زیر بر روی آدرس پایه https://idtest.iran.ir ارسال کنید. در صورت تأیید اطلاعات ارسالی، پاسخی شامل URL مورد استفاده در گام بعدی و کد امنیتی برگردانده می‌شود.

نمونه درخواست

نمونه درخواست

POST /oauth/create_authorize HTTP/1.1Host: idtest.iran.irContent-Type: application/json{"client_id": "test","client_secret": "Ze0fve15W2RG03M5yl9At5bV2RGZJg84pI2V3ZrlmNyfIhX0","scopes": ["mobile_number"],"redirect_uri": "https://iddemo.iran.ir/buy","state": "d4a560fc-c4c2-11ea-87d0-0242ac130003","loa": "LEVEL_2_2","mobile_number":"09120000000"}

شرح بدنه درخواست

نام فیلدمقدارجنس فیلد
client_id (شناسه)شناسه کسب و کار که در زمان ثبت نام به شما داده شده‌است.رشته
client_secret (رمز)رمز کسب و کار که در زمان ثبت نام به شما داده شده‌است.رشته
scopes (حوزه)پس از ثبت‌نام، لیست حوزه‌های موردنیاز به کسب و کار داده می‌شود برای توضیحات بیشتر به اینجا رجوع شود.  آرایه از نوع رشته
redirect_uri (آدرس بازگشت)آدرسی که کاربر نهایی پس از فرآیند شناسایی به آن منتقل خواهد شد. این آدرس باید برابر با یکی از redirect-uriهای تعریف‌شده برای کسب و کار در زمان ثبت نام باشد.رشته
state (وضعیت)رشته ای یکتا با طول حداقل ۳۲ کاراکتر است که در سامانه شما (کسب و کار) به ازای هر درخواست تولید می‌شود.رشته
loa (سطح اطمینان)مقدار ثابت LEVEL_2_2 را قرار دهید.رشته
mobile_number (شماره موبایل)پس از ثبت‌نام، اجباری بودن/نبودن این فیلد به کسب و کار اعلام می‌شود که البته با توجه به نیاز آن است در صورت اجباری بودن این فیلد در صورت مشاهده نشدن آن در درخواست به کسب و کار خطا برگردانده می‌شوددر صورت اختیاری بودن این فیلد اگر در درخواست مشاهده نشود مشکلی ندارد ولی اگر مشاهده شود صحت‌سنجی بر روی آن رخ‌می‌دهدکلا در هر دو حالت اجباری بودن/نبودن اگر شماره موبایلی در درخواست موجود و معتبر باشد آنگاه صحت‌سنجی کاربر در مرحله سوم فقط با همین شماره دریافتی امکان‌پذیر استولی اگر در حالت اختیاری بودن این فیلد، شماره موبایل در درخواست نباشد آنگاه کاربر در مرحله سوم باید شماره موبایلی وارد ‌کند تا عملیات احرازهویت با شماره‌ی وارد‌شده انجام ‌پذیرد  رشته

نمونه پاسخ (status=200)

نمونه پاسخ

{"authorize_url": "https://idtest.iran.ir/oauth/authorize?client_id=test&scope=mobile_number&redirect_uri=https%3A%2F%2Fiddemo.iran.ir%3A9000%2Fbuy&response_type=code&state=d4a560fc-c4c2-11ea-87d0-0242ac130003","b2b_base_url": "https://idtest.iran.ir",  "secure_code": "KofxEBaEpPlM6lRnyhUC5kVAW7nuQwPV"}

شرح بدنه پاسخ

نام فیلدمقدارجنس
authorize_urlآدرسی که کسب و کار در مرحله بعدی، کاربر را به آن هدایت می‌کند.رشته
secure_codeکد امنیتی که باید آن ‌را ذخیره ‌کنید. (در مرحله پنجم آن را لازم داریم)رشته
b2b_base_urlآدرس پایه برای سرویس‌های مرحله پنجم(سرویس دریافت توکن) و صحت‌سنجی می‌باشد (آدرس پایه این سرویس‌ها به صورت داینامیک تبدیل شده‌است)رشته

با شروع فرآیند احراز هویت، سامانه کسب و کار یک کد به نام state را ارسال کرده و یک کد به نام secure_code دریافت می‌کند. با هر بار شروع فرآیند احراز هویت سماوا، کسب و کار باید این دو مقدار را به همراه زمان ایجاد state کنار یکدیگر تا پایان فرآیند نگهداری کند. جهت سهولت، در این سند این ذخیره‌سازی را «لیست stateها» نام‌گذاری می‌کنیم.

فیلدی به نام b2b_base_url اضافه شده‌است که شامل آدرس پایه برای سرویس دریافت توکن و سرویس‌های صحت‌سنجی توکن می‌باشد. اما چون آدرس پایه این سرویس‌ها می‌تواند به صورت داینامیک تغییر کند، کسب و کار نیاز دارد همانطور که مانند عبارت بالا مقدار secure_code را با توجه به state در نزد خود نگه می‌دارد، مقدار آدرس b2b_base_url را نیز به همین شکل نگهداری‌کند تا در زمان فراخوانی سرویس‌های موردنظر از آن استفاده‌کند.

نمونه پاسخ‌های خطا

پیام تمام حالت‌های خطا در آرایه errors ذخیره می‌شود.

نمونه پاسخ (status=400)

حالتی که وضعیت (state) دریافت‌شده برای کسب و کار تکراری باشد، خطا نشان داده می‌شود و قادر به ادامه مراحل احراز هویت نخواهید بود. 

حالتی که به جز فیلد client_id، مقادیر سایر فیلدها نامعتبر باشند، نمونه پاسخ به شرح زیر خواهد بود:نمونه پاسخ 400

{"errors": ["اطلاعات هویتی به درستی وارد نشده‌است","مقدار حوزه به‌ درستی وارد نشده‌است","مقدار آدرس بازگشت به ‌درستی وارد نشده‌است","طول رشته وضعیت کمتر از حد مجاز است","مقدار سطح اطمینان به ‌درستی وارد نشده‌است","مقدار شماره موبایل به ‌درستی وارد نشده‌است"]}

نمونه پاسخ (status=500)

نمونه پاسخ 500

{"errors": ["مشکل داخلی به وجود آمده است"]}

مرحله دوم: سرویس درخواست شناسایی کاربر

در این مرحله باید کاربر را به آدرس authorize_url که از مرحله قبل دریافت کردید، هدایت (redirect) کنید. البته این آدرس دارای محدودیت‌های زیر می‌باشد که باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

 1. زمان مجاز برای استفاده: ۵ دقیقه
 2. تعداد دفعات مجاز برای استفاده: ۲ بار

سامانه سماوا با دریافت درخواست شناسایی کاربر تحت آدرس oauth/authorize/ شروع به صحت‌سنجی اطلاعات ارسالی می‌کند.

 1. در صورت بودن معتبر بودن اطلاعات، شناسایی کاربر در سماوا ادامه پیدا می‌کند.
 2. در صورت نامعتبر بودن اطلاعات، به هر یک از دلایل زیر، کاربر صفحه‌ خطا با ذکر دلیل را مشاهده خواهد کرد.
  1. زمان استفاده از این آدرس (authorize_url) به پایان رسیده‌ باشد.
  2. از این آدرس (authorize_url) بیش از حد مجاز استفاده شده‌ باشد.
  3. پارامترهای موجود روی درخواست نامعتبر باشند.

 مرحله سوم: عملیات شناسایی کاربر در سماوا

در این مرحله شناسایی کاربر از طریق پیامک و سامانه شاهکار صورت می‌گیرد و در هر دو صورت موفق یا ناموفق بودن عملیات، کاربر به آدرس کسب و کار هدایت می‌شود (آدرسی که در redirect_uri تعیین شده بود)

 1. در حالت موفقیت‌آمیز: بر روی آدرس بازگشتی (redirect_uri) دو مقدار code و state به صورت پارامتر (query parameter) قرار می‌گیرد.
 2. در حالت ناموفق: بر روی آدرس بازگشتی (redirect_uri) دو مقدار error و state به صورت پارامتر (query parameter) قرار می‌گیرد که در پارامتر error دلیل خطای احراز هویت کاربر قرار داده شده‌است.

مرحله چهارم: بازگرداندن کاربر به سامانه کسب و کار

کاربر در این مرحله به آدرس کسب و کار(redirect_uri) بازگردانده می‌شود. همانطور که در مرحله پیش گفتیم، پارامتر state جزو پارامترهای پاسخ خواهند بود.

ابتدا باید صحت‌سنجی state را انجام دهید. یعنی:

 1. مطمئن شوید این پارامتر، در لیست stateهای شما (که در مرحله اول به آن اشاره شد) موجود است.
 2. زمان دریافت پاسخ را با زمان متناظر با این state در لیست stateها مقایسه کنید. فاصله این دو زمان باید کم‌تر از ۱۰ دقیقه باشد.

در صورت برقرار بودن دو شرط بالا:

 • اگر روی پاسخ دریافت شده پارامتر error موجود بود، باید پیغام خطایی مبنی بر «با مشکل مواجه شدن فرآیند احراز هویت» به کاربر نشان ‌دهید. در این حالت احراز هویت در همین مرحله به اتمام می‌رسد و مرحله پنجم انجام نخواهد شد.
 • اگر روی پاسخ دریافت شده پارامتر code موجود بود، یعنی عملیات موفقیت‌آمیز بوده و از پارامتر code برای گام پنجم استفاده خواهید کرد.

 در صورت برقرار نبودن دو شرط مذکور باید پیغام خطایی مبنی بر «با مشکل مواجه شدن فرآیند احراز هویت» به کاربر نشان ‌دهید. در این حالت احراز هویت در همین مرحله به اتمام می‌رسد و مرحله پنجم انجام نخواهد شد.

مرحله پنجم: سرویس درخواست توکن

این سرویس بر روی آدرس پایه دریافتی از مقدار فیلد b2b_base_url در پاسخ مرحله اول قراردارد

مقدار دریافت شده در پاسخ مرحله اول برابر با https://idtest.iran.ir می‌باشد که با توجه به آدرس خود این سرویس (یعنی oauth/token/) نمونه درخواست زیر با توجه به آن تولید شده‌است.

نمونه درخواست

نمونه درخواست

POST /oauth/token HTTP/1.1Host: idtest.iran.irAuthorization: Basic dGVzdDpkNGE1NjBmYy1jNGMyLTExZWEtODdkMC0wMjQyYWMxMzAwMDM=Content-Type: application/x-www-form-urlencoded grant_type=authorization_code&code=yL3wWgEgAoKb623uBDMxoQICjGQUVuAd&secure_code=KofxEBaEpPlM6lRnyhUC5kVAW7nuQwPV&redirect_uri=https://iddemo.iran.ir/buy

شرح سرآیند

نام سرآیندمقدارجنس
Authorizationیک رشته ثابت با مقدار: اطلاعات رمز شده کسب و کار + کاراکتر فاصله + “Basic”اطلاعات رمزشده کسب و کار: در زمان ثبت نام، دو مقدار شناسه کلاینت (client-id) و رمز کلاینت (client-secret) به شما داده شده‌است.
این دو رشته را به این ترتیب به هم‌دیگر الصاق کنید client-id:client-secret (به کاراکتر : بین این دو دقت کنید) و سپس با روش Base64 کد کنید.
به سرآیند Authorization در نمونه درخواست بالا دقت کنید.
رشته

شرح بدنه درخواست

نام فیلدمقدارجنس
grant_typeمقدار ثابت “authorization_code”رشته
codeدر مرحله قبلی از روی پارامترهای پاسخ دریافت کرده‌اید.رشته
secure_codeبه لیست stateها مراجعه کنید. secure_code متناظر با stateی که در مرحله قبل دریافت کردید.رشته
redirect_uriآدرسی که در مرحله اول فرستاده شده‌است.رشته

پیشنهاد: پس از فراخوانی این سرویس، اعتبار secure_code به پایان می‌رسد. لذا بهتر است جهت افزایش بهره‌وری، رکورد متناظر با state یا secure_code را از لیست stateهایتان حذف کنید.

نمونه پاسخ

نمونه پاسخ موفقیت‌آمیز (status=200)

نمونه پاسخ موفقیت‌آمیز

{"access_token": "eyJhbGciOiJSUzI1NiIsInR5cCI6IkpXVCJ9.eyJjcmVhdGlvbl90aW1lIjoidcpPph5jwYqgOz51aJEDBzpHNah-OY","token_type": "bearer","expires_in": 2764799,"scope": "mobile_number","creation_time": "2020-07-13  16:08:44.132","user_name": "09124958820","jti": "53d846d6-d86f-42f0-afbc-c540c8aa1bba-01-2020-07-13","loa": "LEVEL_2_2"}

شرح پارامترها موجود در پاسخ موفقیت‌آمیز دریافت توکن

نام فیلدمقدارجنس
access_tokenتوکن صادر شدهرشته
token_typeمقدار ثابت “bearer”رشته
expires_inطول عمر توکن به ثانیهعدد
scopeبرابر با scope (حوزههای) ارسالی در درخواست مرحله اول  رشته
creation_timeزمان ایجاد توکن به فرمت yyyy-MM-dd HH:mm:ss.SSSرشته
user_nameشماره موبایل کاربری که برای استعلام به سامانه معرفی شده استرشته
jtiشمارنده یکتا متناظر با توکن استرشته
loaمقدار ثابت “LEVEL_2_2”رشته

فیلدهای دیگری نظیر national_number و person_identifier می‌تواند در پاسخ موجود باشد

بسیار مهم: ذخیره کردن اطلاعات توکن

بر روی user_name مقدار شماره موبایلی که احرازهویت با آن شکل گرفته قرار داده‌ می‌شود.
متناظر با آن کاربر، مقادیر jti و access_token و expires_in و creation_time را باید ذخیره کنید.
هم‌چنین بهتر است مقادیر loa و scope را جهت بررسی عدم مغایرت با مقادیر اولیه درخواست خود مقایسه کنید.

به خاطر داشته باشید، آن چه از شما در زمان استعلامات قضایی و حقوقی خواسته می‌شود، مقدار شمارنده یکتا (jti) می‌باشد که باید مقدار access_token متناظر آن‌را برگردانید.
با توجه به اینکه عمر توکن‌ها محدود است و ممکن است در طول زمان یک کاربر( شماره موبایل) چندین توکن بگیرد، در صورت منقضی شدن توکن آن را از بانک اطلاعاتی حذف نکنید.

نمونه پاسخ خطا در صورت اشتباه بودن code (با status=403) 

نمونه پاسخ خطا در صورت اشتباه بودن code

{"status" : 403,"error_reason" : "کد وارد شده معتبر نمی‌باشد"}

نمونه پاسخ در صورت اشتباه بودن secure_code (با status=403)

نمونه پاسخ در صورت اشتباه بودن secure_code

{"status" : 403,"error_reason" : "مقدار کد امنیتی اشتباه است"}

نمونه پاسخ خطا در صورت اشتباه بودن سرآیند Authorization (با status=401) 

در صورتی که client_id یا client_secret به درستی وارد نشده ‌باشد.نمونه پاسخ خطا در صورت اشتباه بودن Authorization

{"status" : 401,"error_reason" : "اطلاعات هویت به درستی وارد نشده‌است"}

نمونه پاسخ خطا در صورت اشتباه بودن redirect_uri (با status=400) 

نمونه پاسخ خطا در صورت اشتباه بودن redirect_uri

{"status" : 400,"error_reason" : "مقدار آدرس بازگشتی اشتباه است"}

صحت‌سنجی توکن 

پس از پایان مرحله پنجم عملیات به پایان رسیده‌است ولی هنوز یک مسئولیت بر عهده کسب و کار وجود دارد و آن صحت‌سنجی توکن دریافت‌شده‌ است.

هدف از این کار به وجود آوردن اطمینان برای کسب و کار است که توکن دریافت‌شده حتما از سامانه‌ سماوا بوده است.

این صحت‌سنجی لازم است به ازای هر بار دریافت توکن انجام شود و در صورتی که قبل از انقضای توکن (با توجه به فیلد expires_in)، کاربر مجددا از توکن استفاده نماید نیازی به صحت‌سنجی مجدد نیست.

دو روش آنلاین و آفلاین برای صحت‌سنجی موجود است.

روش آنلاین (روش پیشنهادی)

سرویس صحت‌سنجی توکن

این سرویس بر روی آدرس پایه دریافتی از مقدار فیلد b2b_base_url در پاسخ مرحله اول قراردارد

مقدار دریافت شده در مرحله اول طبق پاسخ دریافتی آن برابر با https://idtest.iran.ir می‌باشد که با توجه به آدرس خود این سرویس (یعنی oauth/check_token/) نمونه درخواست زیر با توجه به آن تولید شده‌است.

نمونه درخواست

نمونه درخواست صحت‌سنجی آنلاین توکن

POST /oauth/check_token HTTP/1.1Host: idtest.iran.irAuthorization: Basic dGVzdDpkNGE1NjBmYy1jNGMyLTExZWEtODdkMC0wMjQyYWMxMzAwMDM=Content-Type: application/x-www-form-urlencoded token=eyJhbGciOiJSUzI1NiIsInR5cCI6IkpXVCJ9.eyJjcmVhdGlvbl90aW1lIjoiMjAyMC0wNy0xNCAgMTE6NTI6NTcuNjI0IiwidXNlcl9uYW1lIjoiMDkxMjQ5NTg4MjAiLCJzY29wZSI6WyJtb2JpbGV
شرح سرآیند درخواست
نام سرآیندمقدارجنس
Authorizationیک رشته ثابت با مقدار: اطلاعات رمز شده کسب و کار + کاراکتر فاصله + “Basic”اطلاعات رمزشده کسب و کار: در زمان ثبت نام، دو مقدار شناسه کلاینت (client-id) و رمز کلاینت (client-secret) به شما داده شده‌است.
این دو رشته را به این ترتیب به هم‌دیگر الصاق کنید client-id:client-secret (به کاراکتر : بین این دو دقت کنید) و سپس با روش Base64 کد کنید.
قبل از مقدار کد‌شده، رشته Basic به همراه یک کاراکتر فاصله قرار دهید.
به سرآیند Authorization در نمونه درخواست بالا دقت کنید.
رشته
شرح بدنه درخواست
نام فیلدمقدارجنس
tokenتوکن موردنظررشته

نمونه پاسخ (status=200)

نمونه پاسخ صحت‌سنجی توکن

{"active": true,"status": 200}
شرح پاسخ (status=200)
نام فیلدمقدارجنس
activetrue یا falseبولین (boolean)
 1. مقدار true: نشان‌دهنده‌ی معتبر بودن توکن است.
 2. مقدار false: نشان‌دهنده‌ی نامعتبر بودن توکن است.

نمونه پاسخ (status=401)

در صورتی که client_id یا client_secret به درستی وارد نشده‌باشد.نمونه پاسخ خطا صحت‌سنجی توکن

{"status" : 401,"error_reason" : "اطلاعات هویت به درستی وارد نشده‌است"}

نمونه پاسخ (status=400)

برای وقتی که توکن منقضی شده‌باشدنمونه پاسخ منقضی‌شدن توکن

{"active": false,"status": 400,"error_reason": "توکن منقضی شده‌است"}

نمونه پاسخ (status=400)

برای وقتی که توکن معتبر نباشدنمونه پاسخ نامعتبر بودن توکن

{"active": false,"status": 400,"error_reason": "توکن معتبر نیست"}

روش آفلاین

 برای صحت‌سنجی نیاز به کلید عمومی سماوا می‌باشد. کسب و کار نیاز دارد در ابتدا شروع برنامه‌ی خود سرویس دریافت کلید عمومی را فراخوانی کرده و پس از آن به بازگشایی توکن‌های دریافتی بپردازد. 

اما به دلیل آنکه، امکان دارد کلیدهای سامانه تغییر یابند روشی تعبیه شده که کسب و کار متوجه این تغییرشود و سرویس دریافت کلیدعمومی را مجددا در طی این تغییر فراخوانی کرده و پس از دریافت کلید جدید اقدام به بازگشایی توکن‌های جدید نماید.

در پاسخ سرویس دریافت توکن در مرحله پنجم فیلدی در سرآیند پاسخ تحت عنوان kid قرار گرفته‌است که نشان‌دهنده‌ی شماره کلید مورداستفاده برای امضاء شدن توکن می‌باشد.

کسب و کار باید این مقدار را در سمت خود نگهداری کند و هربار که پاسخی از سرویس دریافت توکن در مرجله پنجم دریافت نمود آن را با مقدار فعلی نگهداشته شده مقایسه‌کند و در صورت مغایرت اقدام به فراخوانی سرویس دریافت کلید عمومی کند و توکن (JWT) جدید دریافت‌شده و توکن‌های پس از آن را با کلید عمومی جدید رمزگشایی کند.

سرویس دریافت کلید عمومی

این سرویس بر روی آدرس پایه دریافتی از مقدار فیلد b2b_base_url در پاسخ مرحله اول قراردارد

مقدار دریافت شده در مرحله اول طبق پاسخ دریافتی آن برابر با https://idtest.iran.ir می‌باشد که با توجه به آدرس خود این سرویس (یعنی oauth/token_key/) نمونه درخواست زیر با توجه به آن تولید شده‌است.

نمونه درخواست

نمونه درخواست کلید عمومی

GET /oauth/token_key HTTP/1.1Host: idtest.iran.irAuthorization: Basic dGVzdDpkNGE1NjBmYy1jNGMyLTExZWEtODdkMC0wMjQyYWMxMzAwMDM=
شرح سرآیند درخواست
نام سرآیندمقدارجنس
Authorizationیک رشته ثابت با مقدار: اطلاعات رمز شده کسب و کار + کاراکتر فاصله + “Basic”اطلاعات رمزشده کسب و کار: در زمان ثبت نام، دو مقدار شناسه کلاینت (client-id) و رمز کلاینت (client-secret) به شما داده شده‌است.
این دو رشته را به این ترتیب به هم‌دیگر الصاق کنید client-id:client-secret (به کاراکتر : بین این دو دقت کنید) و سپس با روش Base64 کد کنید.
قبل از مقدار کد‌شده، رشته Basic به همراه یک کاراکتر فاصله قرار دهید.
به سرآیند Authorization در نمونه درخواست بالا دقت کنید.
رشته

نمونه پاسخ (status=200)

نمونه پاسخ کلید عمومی

{"alg": "SHA256withRSA","value": "-----BEGIN PUBLIC KEY-----\nMIIBIjANBgkqhkiG9w0BAQEFAAOCAQ8AMIIBCgKCAQEAzHPhTJKhXhoHjFd2K0HGgIPhwxidsFvQbLtHxdQRKB/YJ+0OehyywYqwByM1q+7E0X2AB\n-----END PUBLIC KEY-----"}

نمونه پاسخ کلید عمومی

{"alg": "SHA256withECDSA","value": "-----BEGIN PUBLIC KEY-----\nMFkwEwYHKoZIzj0CAQYIKoZIzj0DAQcDQgAEBJRcLzeriul8Fy7KFLP9/WAyvOChNRTQbWrs9zqd65CXRt9uxrTNWEWoI/dvzYbSSjGtnQBNbUvuVSZFKugtXQ==\n-----END PUBLIC KEY-----"}
شرح پاسخ
نام فیلدمقدارجنس
algالگوریتمی که نشان‌دهنده‌ی نحوه‌ عملیات رمزنگاری مربوط به توکن تولید‌شده می‌باشد.رشته
valueکلید عمومی سامانه سماوارشته

دلیل آنکه دو نمونه پاسخ قرارداده شده‌است آن است که سامانه سماوا از دو مدل کلید RSA و ECDSA پشتیبانی می‌کند و به همین دلیل فیلد alg می‌تواند مقدار متفاوتی داشته باشد. 

نمونه پاسخ (status=401)

در حالتی که مقدار اطلاعات هویتی client_id یا client_secret اشتباه ‌باشدنمونه پاسخ خطا کلیدعمومی

{"status" : 401,"error_reason" : "اطلاعات هویت به درستی وارد نشد‌ه‌است"}

نحوه‌ی صحت‌سنجی توکن دریافتی در سمت کسب و کار

بهترین راه حل استفاده از کتابخانه‌های متن باز است که صحت توکن را با توجه به کلید عمومی بررسی می‌کنند.

هر زبانی دارای کتابخانه‌ای برای بازگشایی توکن JWT است.

بهترین کتابخانه‌ای که برای زبان‌های مبتنی بر JVM موجود است: io.jsonwebtoken. jjwt 

نمونه کد در اینجا با زبان Java قرار گرفته‌است.

لیست scope (حوزه)

نامتوضیح
mobile_numberبه تمام کسب و کارها این حوزه پس از ثبت‌نام داده می‌شود و باعث می‌شود در توکن ساخته شده در فیلد user_name مقدار شماره موبایل شخص احراز شده قرار بگیرد. 
national_numberبعضی از  کسب و کارها نیاز دارند که کد ملی شخص احراز شده را نیز در توکن دریافت شده داشته‌باشند که باعث می‌شود فیلدی در سمت سرویس دریافت توکن (مرحله پنجم) اضافه شود به نام national_number که حاوی کد ملی شخص احراز شده‌است 
person_identifierبه بعضی از کسب و کارها اجازه‌ی دریافت کد ملی داده نمی‌شود ولی نیاز دارند که یکتایی شخص را مورد بررسی قرار بدهند زیرا صرف شماره موبایل یکتایی را تضمین نمی‌کند (چون هر شخصی چندین شماره می‌تواند داشته باشد). با فرستادن این حوزه در مرحله اول باعث می‌شود سمت سرویس دریافت توکن (مرحله پنجم) فیلدی تحت عنوان person_identifier اضافه می‌شود که حاوی شناسه‌ی یکتایی است. در واقع کار یکتایی کد ملی را انجام می‌دهد ولی مقدارش چیز دیگری است. 

خروجی سرویس‌ها در قالب Postman

از اینجا می‌توانید خروجی فراخوانی سرویس‌ها را دریافت کنید.

در خروجی postman دقت شود که آدرس چهار سرویس برای فراخوانی موجود است.

 1. اولین سرویس به نام create oauth request که شامل درخواست مرحله اول سامانه می‌باشد
 2. دومین سرویس به نام get-token که شامل فراخوانی سرویس دریافت توکن در مرحله 5 می‌باشد.
 3. سومین سرویس به نام check-token که شامل سرویس صحت‌سنجی توکن می‌باشد
 4. چهارمین سرویس به نام token_key که جهت دریافت کلید عمومی سامانه و صحت‌سنجی توکن‌ها به صورت آفلاین می‌باشد

آدرس پایه سرویس‌های دو، سه و چهار به حالت داینامیک تبدیل شده که در پاسخ مرحله اول تحت عنوان b2b_base_url دریافت می‌شود

قدم آخر

اگر ارتباط به سرور آزمایشی به خوبی صورت گرفت، با تأیید راهبر سامانه سماوا می‌توانید به سامانه اصلی متصل شوید.

کافی است کسب و کار آدرس پایه سرویس مرحله اول که بر روی https://idtest.iran.ir قرار گرفته بود را به https://idbtob.iran.ir تغییردهد.

بقیه سرویس‌ها به علت آنکه آدرس پایه آنها در پاسخ سرویس مرحله اول قرار گرفته شده‌است (b2b_base_url) نیازی به تغییر ندارند.